Fiber Optik, Yapısal Kablolama

Media Converter

Bir ağ dönüştürücü ( Media Converter ), ağ donanımı bağlamında, her tür ağda fiber bağlantıları uygulamak ve optimize etmek için tasarlanmış, uygun maliyetli ve esnek bir aygıttır.Medya dönüştürücüler arasında en sık kullanılan tip, bir fiber optik kablolama ile, bükümlü çift (UTP) kablolama arasında kullanılan ve elektrik sinyalini dönüştüren bir alıcı verici olarak çalışan bir cihazdır. İki ağ aygıtı arasındaki mesafe, bakır kablolama iletim mesafesinden daha büyükse, fiber optik bağlantısı kullanılır.Bir ortam dönüştürücüsü tarafından gerçekleştirilen bakırdan fibere dönüştürme, bakır bağlantı noktalarına sahip olan iki ağ cihazının, fiber optik kablolama vasıtasıyla uzun mesafelere bağlanmasını sağlar.

Bir ortam dönüştürücü, çok modlu fiberden tek modlu fiber’e kadar fiber-fiber dönüştürme de sunar. Ayrıca çift yönlü (BIDI) veri akışı sayesinde çift fiber bağlantısını tekli fiber haline dönüştürür. Buna ek olarak, ortam çeviricileri, dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) kullanan uygulamalar için dalga boyları arasında dönüşüm yapma yeteneğine sahiptir.

Genel olarak, ortam dönüştürücüleri protokole özgüdür ve geniş veri ve ağ hızları çeşitlerini desteklerler. Bunlar, fiziksel katman veya Katman 2 anahtarlama sistemleri olarak sunulur. Katman 2 anahtarlama işlevselliğini içeren medya dönüştürücüleri, oran yenileme ve diğer yenilikçi özellikler sunar.

 

blog-1

Bir cevap yazın