Fiber Optik, Media Converter, Network, Wireless

Media Converter

Fiber medya dönüştürücü olarak da bilinen medya dönüştürücü, bakırdan fibere veya fiberden fibere bağlantıları gerçekleştirmek için, MAN (metropol alan ağı) erişim ve veri taşıma hizmetlerinde yaygın olarak kullanılan bir cihazdır. Mevcut kablolama altyapısını kullanarak iletim mesafelerini uzatmak için esnek ve uygun maliyetli bir çözümdür.

İletim mesafelerini büyük ölçüde uzatabilir ve ayrıca esnek ve kullanımı kolaydır. Farklı uygulamalar için birçok medya dönüştürücü türü olduğundan, uygun medya dönüştürücülerini seçmeden önce mevcut ve gelecekteki ağ gereksinimlerini göz önünde bulundurmak daha iyidir.

Piyasadaki çeşitli medya dönüştürücüler ile uygun olanlar nasıl seçilir?

Farklı ağ protokollerini, veri hızlarını, kablolama ve konektör türlerini destekleyen çeşitli medya dönüştürücüler vardır.
Fonksiyonlara Göre, Yönetilmeyen, yönetilen, PoE, bağımsız, kasa tabanlı, mini ve endüstriyel çeşitleri bulunur.

Yönetilmeyen ve Yönetilen Medya Dönüştürücüsü:

Yönetilmeyen medya dönüştürücüler tak ve çalıştır özelliği sayesinde yeni başlayanlar için kurulumu ve sorun gidermeyi kolaylaştırır. Diğer cihazlarla basit iletişim sağlar ancak izleme ve yönetim işlevlerine sahip değildir. Yönetilmeyen medya dönüştürücüler, basit kullanım ve yönetim gerektiğinde küçük bir şirket veya kampüs için yeterince iyidir. Yönetilen medya dönüştürücü, ağ yöneticilerinin verileri, bant genişliğini ve trafiği tamamen kontrol etmelerini sağlayan ağ izleme, hata algılama ve uzaktan yönetim işlevlerine sahiptir. Ama daha maliyetlidirler. Büyük veri merkezleri ve kurumsal ağlar gibi karmaşık ortamlar için, daha iyi yönetim, güvenlik ve güvenilirlik için yönetilen medya dönüştürücüler tercih edilir.

PoE Olmayan ve PoE Medya Dönüştürücüsü:

Ethernet Üzerinden Güç veya PoE medya dönüştürücüler, veri için kullanılan aynı bakır kablo üzerinden ağ cihazlarına güç sağlayarak, PoE ile çalışan cihazlar için güvenilir ve uygun maliyetli fiber mesafe genişletmesi sağlar. IP telefonlar, video konferans ekipmanları, IP kameralar ve WiFi cihazları gibi cihazlara bakır kablo üzerinden güç sağlayabilir. Bu nedenle, bazı erişilemeyen alanlarda güvenlik kameraları ve kablosuz erişim noktalarının Gigabit omurgasına bağlanması için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Endüstriyel Medya Dönüştürücü:
Endüstriyel medya dönüştürücüler, zorlu ortamlar için özel olarak tasarlanmıştır ve -40˚C ila 85˚C arasındaki aşırı sıcaklıklarda, yüksek şok ve titreşimde yüksek verimli medya dönüşümü sağlar. Bina otomasyonu, petrol ve gaz sondajı ve madencilik, trafik yönetimi, hava durumu takibi ve diğer endüstriyel ve dış mekan uygulamalarında yaygın olarak kullanılırlar.

Bakırdan fibere medya dönüştürücüler:

Bakırdan fibere medya dönüştürücüler, verileri gürültüden ve parazitten koruyan ve ek bant genişliği kapasitesine sahip bir ağı, bir fiber optik bağlantı aracılığıyla bakır tabanlı Ethernet cihazlarının uzun mesafelerde bağlantılarını sağlar. Bakırdan fibere medya dönüştürücü, Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit ve 10 Gigabit Ethernet cihazları için bağlantı sağlayan Ethernet olanları içerir. Bakırdan fibere medya dönüştürücüler, noktadan noktaya bağlantılar için iyi bir şekilde donatılmıştır.

Fiberden Fiber Medyaya Dönüştürücü:

Fiberden fibere medya dönüştürücüler, Single Mod ve Multimode fiber, çift fiber ve tek fiber arasında bağlantı sağlayabilir ve dalga boyu dönüşümünü destekleyebilir. Düşük maliyetli eski ekipman MM bağlantı noktaları kullandığında, ancak SM ekipmanına bağlantı gerektiğinde, Multimode Single Mode dönüştürücüler genellikle gereklidir. Multimode medya dönüştürücü, LAN’ları fiber kablo üzerinden genişletmek için genellikle kısa mesafeli iletimde kullanılan 2 km’lik bir iletim mesafesine ulaşabilir. Single Mode medya dönüştürücü, kurumsal ağları veya kampüs omurgalarını bant genişliğine aç uygulamalarla bağlamak için uygun olan 2 km’den 100 km’ye nispeten daha uzun bir mesafeye ulaşabilir.

Sonuç

Fiber medya dönüştürücü, bir ağdaki hem bakır hem de fiber kablolarla bağlantı için uygun maliyetli bir çözüm olarak hizmet eder. İletim mesafelerini büyük ölçüde uzatabilir ve ayrıca esnek ve kullanımı kolaydır. Farklı uygulamalar için birçok medya dönüştürücü türü olduğundan, uygun medya dönüştürücülerini seçmeden önce mevcut ve gelecekteki ağ gereksinimlerini göz önünde bulundurmak daha iyidir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın