Fiber Optik, Network

SFP Modül Nedir?

SFP (Small Form Pluggable) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, Ethernet anahtar, SDH gibi optik ağa erişim sistemlerinde kullanılan cihazlarda, fiber optik bağlantı için genişleme yuvalarına verilen isimdir. SFP modüller protokol bağımsızdırlar. Soneti fiber channel veya Ethernet altaypısında kullanılabilirler. SFP modüller genellikle 155 Mbps veya 2,5 Gbps hızına kadar çalışmak üzere tasarlanmış arayüzlere sahiptirler.155 Mbps’e kadar olan modeller 100 Base-FX Ethernet ve STM1 Sonet arayüzü olarak kullanılırlar. 622/2500 olan modülleri ise STM4/16 Sonet, 1 Gbps Ethernet gibi arayüzler için kullanılırlar.

SFP yuvalarına farklı standartlarda fiber optik veya bakır modüller takılabilir. Bu sayede tek bir anahtar ile farklı fiber optik veya elektriksel portları olan cihaz elde etmek mümkün. Sabit portlu cihazlarda her bir farklı arayüz için (multi mode fiber, single mode fiber kısa mesafe, single mode fiber uzun mesafe, single mode fiber çok uzun mesafe gibi) ayrı bir aktif cihaz olması gerekirken SFP kullanılması durumunda daha ekonomik olan SFP modüllerin farklı modelleri seçilmek kaydıyla aynı cihaz farklı uygulamalarda kullanılabilir. Bir kaç farklı tipi bulunmaktadır.

multimode-mode-sfp_main

Multimode

Multimode, fiber optik kablolar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış olan ürünlere verilen isimdir. Mesafeler kullanılmakta olan fiber optik kablo türüne bağımlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel olarak 50/125 µm fiber optik kabloda ulaşılabilen mesafeler 62.5/125 µm kabloya göre çok daha fazladır. Ayrıca 100 Mbps ara yüzler 2 km’ye kadar ve 1000 Mbps ara yüzler de 270-550 metrelik mesafelere kadar çalışabilmektedir.

single-mode-sfp

Single mode one pair

Multimode, Single mode directional SFP modelleri haberleşme için bir çift fiber optik kablo kullanmaktadır. Kablolardan bir tanesi alış, diğer de gönderme için kullanılmaktadır. Single mode SFP modellerinde 1310 nm ve 1550 nm olmak üzere iki adet farklı taşıyıcı dalga boyu kullanılmaktadır. 1310 nm lazerler 10 ila 20 km’ye kadar olan mesafelerde kullanılabilirken 1550 nm lazerler ile 300 km’ye kadar iletişim mümkün olabilmektedir. Bu SFP modelleri seçilirken her iki kısımdaki SFP modülün aynı dalga boyunda çalışması gerekmektedir.

Single mode bidirectional

Multimode, Bu SFP modülleri haberleşmek için yalnızca tek kıl fiber kullanmaktadır. İletişimde alma ve gönderme için farklı dalga boyu kullanılmaktadır. Aslında bu mantık olarak telsiz sistemlerine benzemektedir. Bir telsiz alma için 5.2 ve gönderme için de 5.3 GHz frekansını kullanırsa aynı zamanda hem alma hem de gönderme yapabilmektedir. Bunun gibi bidirectional SFP modüller de farklı dalga boylarında alma ve gönderme yapabildiği için aynı zamanda alma ve gönderme yapabilmektedir.

Bu SFP modülleri seçilirken karşılıklı şekilde kullanılan SFP’lerin ters simetrik şedikle seçilmesi gerekmektedir. Yani alma ve gönderme frekansları tam tersi olmalıdır. Özellikle GPON sistemleri ve diğer kullanıcıya yönelik fiber telekom servisleri de bidirectonal ara yüz kullanılmaktadır.

OEM SFP

Günümüzde yoğun olarak kullanılan transceiver türü SFP “Small Form Pluggable” ve SFP Plus ‘ tır. Yukarıda açıklanan modüllerin kendi içlerinde ayrıca farklı özellikleri bulunan birçok modeli vardır, yukarıdaki açıklamalar genel kullanım amaçlı olup, telekomünikasyon firmaları, veri merkezleri gibi kurumlar tarafından tercih edilmekte olan farklı türler bulunmaktadır.

Teknik olarak OEM modüller kullanmanın hiçbir sakıncasının olmamasının yanısıra, şirket ve kurumların bilgi işlem maliyetlerini ciddi oranda düşürebilirsiniz. Son kullanıcıların artan ilgisi ile son yıllarda artan satış miktarları da bunu kanıtlamaktadır. Hatta bazı firmalar ihale alım listelerinde “OEM SFP” olarak özellikle bu tip ürünleri talep etmişlerdir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın